Jesteś tu: Beskid Śląski / CharakterystykaBeskid Śląski

Położenie

Kiczory

Beskid Śląski jest grupą górską leżącą w zachodniej części polskich Karpat. Zajmuje on około 700 km kwadratowych. Zachodnią granicę grupy stanowi dolina Olzy oraz Przełęcz Jabłonkowska. Na południu masyw opada ku dolinie Czernianki oraz dolinie Soły, która na dalszym odcinku jest również wschodnią granicą, oddzielając Beskid Śląski i Beskid Żywiecki.

Beskid Śląski graniczy na zachodzie z Beskidem Śląsko-Morawskim (z którym to do 1968 roku stanowiły wspólną grupę górską), na wschodzie z Beskidem Żywieckim, z Beskidem Małym na północnym-wschodzie i Pogórzem Śląskim na północy. Biorąc pod uwagę krainy historyczne, większa część Beskidu Śląskiego wchodzi w obszar Górnego Śląska.

Pasma

W masywie Beskidu Śląskiego wyróżnia się dwa główne pasma rozgraniczone doliną Wisły: Pasmo Wiślańskie (Baraniogórskie) i Pasmo Czantorii.

Pasmo Wiślańskie

Pasmo Wiślańskie stanowi mocno rozczłonkowany górotwór z licznymi malowniczymi dolinami rzek i potoków górskich. W paśmie tym wyróżnia się grupę Baraniej Góry (1220m) oraz grupę Skrzycznego (1257m), najwyższego szczytu w Beskidzie Śląskim. Rownolegle do masywu Skrzycznego biegnie pasmo Kotarza (974m) i Beskidu Węgierskiego (918m), które poprzez Przełęcz Karkoszczonkę (729m) łączy się na północy z grupą Szyndzielni (1026m) i Klimczoka (1119m). Na wschód od pasma Baraniej Góry i Skrzycznego wznosi się grupa Równicy (885m) i Trzech Kopców (803m).

Pasmo Czantorii

Znane również jako Pasmo Stożka i Czantorii. Znacznie mniejsze od Wiślańskiego, ograniczone Olzą od zachodu oraz Wisłą od wschodu. Jego grzbietem przebiega granica polsko-czeska. Najwyższymi szczytami leżącymi w tym paśmie są Kiczory (990m), Wielki Stożek (978m), Cieślar (920m), Wielki Soszów (886m) i Wielka Czantoria (995m).

Turystyka

Obszar Beskidu Śląskiego stanowi doskonałe miejsce do uprawiania turystyki górskiej. Posiada gęstą sieć szlaków pieszych i rowerowych, liczne wyciągi i trasy narciarskie, a także rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną. Dlatego uważany jest za jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w Polsce. Choć dla jednych to niewątpliwy atut, to dla poszukujących ciszy na łonie natury - utrudnienie. Szlaki turystyczne pokrywają gęsto cały masyw i wiodą przez większość najwyższych szczytów. W obrębie tej górskiej grupy usytuowanych jest wiele schronisk turystycznych, w tym na Skrzycznem, na Przysłopie pod Baranią Górą, pod Stożkiem, Równicą, Szyndzielnią i Klimczokiem. Dodatkową atrakcję stanowią wyciągi krzesełkowe - dwuodcinkowy na Skrzycznem (czynny zarówno w lecie jak i w zimie) i dwuosobowy na Polanę Stokłosica leżącą u stóp Wielkiej Czantorii. Pod szczyt Szyndzielni można natomiast wjechać kolejką gondolową z Olszówki w Bielsku - Białej.

Szlaki Beskidu Śląskiego są bardzo interesujące pod względem widokowym. Licznie występujące polany i hale szczytowe oferują wspaniałe panoramy. Przy sprzyjających warunkach pogodowych można podziwiać Beskid Żywiecki wraz z Babią Górą oraz w oddali szczyty Tatr. Wiele spośród polan ma tutaj sztuczny charakter z powodu wcinania się osiedli w górskie grzbiety. Tutaj usytuowane są również znane przełęcze "samochodowe": Przełęcz Kubalonka (761m) oraz Przełęcz Salmopolska (918m).

Miejscowości

Najbardziej znane miejscowości turystyczne położone w Beskidzie Śląskim to Bielsko-Biała, Wisła, Ustroń oraz Szczyrk - jeden z głównych ośrodków sportów zimowych w Polsce. Ustroń stanowi bazę wypadową głównie w mocno zabudowne rejony Czantorii i Równicy. Wisła jest miejscem, gdzie mają początek szlaki prowadzące na Stożek, Trzy Kopce oraz Baranią Górę, ze zboczy której wypływają źródła Wisły. Szczyrk leży natomiast pomiędzy masywem Skrzycznego oraz grupą Klimczoka i Szyndzielni. Rejon ten stanowi dobre miejsce do uprawiania narciarstwa .

Info Cześć informacji zaczerpnięta została ze strony www.e-gory.com za zgodą autorów serwisu.

Copyright © 2006 - 2017 http://mojegory.com.pl • Strona głównaPolityka prywatnościGaleria zdjęćForumRelacjeKontaktKanał RSS