Pieniny

Pieniny

Jedno z najbardziej malowniczych zak±tków Polski. Na bardzo małej powierzchni można podziwiać bardzo urozmaicony krajobraz dorównuj±cy swym urokiem nawet tatrzańskiemu. Jednak Pieniny to nie tylko malownicze krajobrazy. Skomplikowana budowa geologiczna oraz położenie (teren dwóch państw oraz na poł±czeniu prastarych szlaków transkarpackich) czyni z tych ziem ciekawe miejsce także dla geologów, historyków i innych naukowców.

Pieniny stanowi± centralne wypiętrzenie Pienińskiego Pasa Skałkowego. Grupa górska Pienin jako samodzielne pasmo ma długo¶ć 35km i szeroko¶ć 4-5km. Pasmo dzieli się na 3 mniejsze:

  • Pieniny wła¶ciwe,
  • Pieniny Spiskie,
  • Małe Pieniny.

Całkowicie w granicach polski znajduj± się tylko Pieniny Spiskie. Najwyższe wzniesienie polskiej czę¶ci Pienińskiego Pasa Skałkowego jest Wysoka (1050 m). Najpiękniejsze, najbardziej zróżnicowane i najciekawsze s± Pieniny wła¶ciwe i tu też skupia się większo¶ć ruchu turystycznego.

Klimat jest tu bardzo korzystny dla turystyki. Najlepsze warunki panuj± najczę¶ciej w sierpniu oraz wrze¶niu i paˇdzierniku kiedy to panuje często słabe zachmurzenie, mała ilo¶ć opadów i stosunkowo wysokie temperatury.

Najciekawszym miejscem dla badaczy szaty ro¶linnej to obszar od K±tów po Szafranówkę. Wyj±tkowo ciekawy jest też folklor tych ziem. Powstał on z poł±czenia kultur: polskiej, niemieckiej, słowackiej i wołoskiej wraz z póˇniejszymi domieszkami żydowskimi, cygańskimi oraz węgierskimi.

Przewodnik po Pieninach

Polecany przewodnik:
Pieniny
Autor:Józej Nyka
Moim zdaniem najlepszy przewodnik po Pieninach. Bardzo opszerne zebranie wszytskich atrakcji turystycznych, opisy miejscowo¶ci, zarays historyczny, panoramy i dużo duzo informacji. W prost niewycerpany zasób wiedzy o Pieninach. Odwiedzaj±c to pasmo od wielu lat ci±gle znakduje w nim co¶ nowego i interesuj±cego.
http://bezdroza.pl/view/8108w/871.htm

Copyright © 2006 - 2018 http://mojegory.com.pl Tudum - strony internetoweStrona głównaPolityka prywatno¶ciGaleria zdjęćForumRelacjeKontaktKanał RSS