Pieniny

Pieniny

Jedno z najbardziej malowniczych zakątków Polski. Na bardzo małej powierzchni można podziwiać bardzo urozmaicony krajobraz dorównujący swym urokiem nawet tatrzańskiemu. Jednak Pieniny to nie tylko malownicze krajobrazy. Skomplikowana budowa geologiczna oraz położenie (teren dwóch państw oraz na połączeniu prastarych szlaków transkarpackich) czyni z tych ziem ciekawe miejsce także dla geologów, historyków i innych naukowców.

Pieniny stanowią centralne wypiętrzenie Pienińskiego Pasa Skałkowego. Grupa górska Pienin jako samodzielne pasmo ma długość 35km i szerokość 4-5km. Pasmo dzieli się na 3 mniejsze:

  • Pieniny właściwe,
  • Pieniny Spiskie,
  • Małe Pieniny.

Całkowicie w granicach polski znajdują się tylko Pieniny Spiskie. Najwyższe wzniesienie polskiej części Pienińskiego Pasa Skałkowego jest Wysoka (1050 m). Najpiękniejsze, najbardziej zróżnicowane i najciekawsze są Pieniny właściwe i tu też skupia się większość ruchu turystycznego.

Klimat jest tu bardzo korzystny dla turystyki. Najlepsze warunki panują najczęściej w sierpniu oraz wrześniu i paĄdzierniku kiedy to panuje często słabe zachmurzenie, mała ilość opadów i stosunkowo wysokie temperatury.

Najciekawszym miejscem dla badaczy szaty roślinnej to obszar od Kątów po Szafranówkę. Wyjątkowo ciekawy jest też folklor tych ziem. Powstał on z połączenia kultur: polskiej, niemieckiej, słowackiej i wołoskiej wraz z póĄniejszymi domieszkami żydowskimi, cygańskimi oraz węgierskimi.

Przewodnik po Pieninach

Polecany przewodnik:
Pieniny
Autor:Józej Nyka
Moim zdaniem najlepszy przewodnik po Pieninach. Bardzo opszerne zebranie wszytskich atrakcji turystycznych, opisy miejscowości, zarays historyczny, panoramy i dużo duzo informacji. W prost niewycerpany zasób wiedzy o Pieninach. Odwiedzając to pasmo od wielu lat ciągle znakduje w nim coś nowego i interesującego.
http://bezdroza.pl/view/8108w/871.htm

Copyright © 2006 - 2017 http://mojegory.com.pl • Strona głównaPolityka prywatnościGaleria zdjęćForumRelacjeKontaktKanał RSS