Gorce

Gorce

Gorce to pasmo górskie leż±ce w polskich Beskidach pomiędzy Pasmem Orawsko-Podhalańskim od zachodu a Beskidem S±deckim od wschodu oraz pomiędzy Beskidem Wyspowym od północy i Pieninami od południa.

Nazwa "Gorce" pochodzi prawdopodobnie od słowa "gorzeć" czyli wypalać - był to powszechny sposób pozyskiwania polan.

Najwyższym szczytem pasma jest Turbacz (1310 m n.p.m.) który jest zarazem centralnym miejsce całego masywu. Do ciekawszych szczytów należy też Lubań który oddzielony przełęcz± Knurowsk± stanowi do¶ć mocno wyodrębnion± cze¶ć Gorców.

Gorce maj± do¶ć łagodne ukształtowanie terenu, szczyty s± w większo¶ci zalesione. Do¶ć licznie występuj± polany z dużymi walorami widokowymi (widoki na Tatry , Pieniny, Podhale oraz Babi± Górę). Jest to znakomity teren dla turystów zarówno pieszych jak i tych rowerowych. Liczne wyci±gi oraz dobre przygotowanie szlaków w czasie zimy sprawie że jest to także miejsce atrakcyjne dla miło¶ników narciarstwa.

Najbardziej warto¶ciowe pod względem przyrodniczym obszary Gorców objęte s± ochron± w Gorczańskim Parku Narodowym.

Przewodnik po Gorcach

Polecany przewodnik:
Gorce
Autor: Praca zbiorowa
Bardzo dobry przewodnik dla wszytskich tych których nie zadowala tylko podziwianie pieknych widoków ale równiez interesuje kultura, histroia i specyficzny klimat odwiedzanych miejsc. Przewodnik po którego sięgam często przed wypadem w Gorce jak i po ich powrocie. Dobrze napisany, przebogaty w informacje, stawia na jako¶ć i ilo¶ć tre¶ci a nie na ilo¶ć kolorowych zdjęć kosztem wła¶nie tre¶ci.
http://bezdroza.pl/view/8108w/1706.htm

Copyright © 2006 - 2018 http://mojegory.com.pl Tudum - strony internetoweStrona głównaPolityka prywatno¶ciGaleria zdjęćForumRelacjeKontaktKanał RSS