Gorce

Gorce

Gorce to pasmo górskie leżące w polskich Beskidach pomiędzy Pasmem Orawsko-Podhalańskim od zachodu a Beskidem Sądeckim od wschodu oraz pomiędzy Beskidem Wyspowym od północy i Pieninami od południa.

Nazwa "Gorce" pochodzi prawdopodobnie od słowa "gorzeć" czyli wypalać - był to powszechny sposób pozyskiwania polan.

Najwyższym szczytem pasma jest Turbacz (1310 m n.p.m.) który jest zarazem centralnym miejsce całego masywu. Do ciekawszych szczytów należy też Lubań który oddzielony przełęczą Knurowską stanowi dość mocno wyodrębnioną cześć Gorców.

Gorce mają dość łagodne ukształtowanie terenu, szczyty są w większości zalesione. Dość licznie występują polany z dużymi walorami widokowymi (widoki na Tatry , Pieniny, Podhale oraz Babią Górę). Jest to znakomity teren dla turystów zarówno pieszych jak i tych rowerowych. Liczne wyciągi oraz dobre przygotowanie szlaków w czasie zimy sprawie że jest to także miejsce atrakcyjne dla miłośników narciarstwa.

Najbardziej wartościowe pod względem przyrodniczym obszary Gorców objęte są ochroną w Gorczańskim Parku Narodowym.

Przewodnik po Gorcach

Polecany przewodnik:
Gorce
Autor: Praca zbiorowa
Bardzo dobry przewodnik dla wszytskich tych których nie zadowala tylko podziwianie pieknych widoków ale równiez interesuje kultura, histroia i specyficzny klimat odwiedzanych miejsc. Przewodnik po którego sięgam często przed wypadem w Gorce jak i po ich powrocie. Dobrze napisany, przebogaty w informacje, stawia na jakość i ilość treści a nie na ilość kolorowych zdjęć kosztem właśnie treści.
http://bezdroza.pl/view/8108w/1706.htm

Copyright © 2006 - 2017 http://mojegory.com.pl • Strona głównaPolityka prywatnościGaleria zdjęćForumRelacjeKontaktKanał RSS