Jesteś tu: Beskid Śląski / Wycieczki / Wielodniowe / Brenna-Jaworzynka-IstebnaBrenna Centrum - Wisła - Storzek Wielki - Jaworzynka - Koniaków - Istebna

Dzień I - Brenna - Wisła

Brenna-Wisła

Po przyjeździe do brennej wycieczkę zaczynamy w centrum przy poczcie. Najpierw idziemy szlakiem zielonym zielony szlak na Stary Groń (Horzelica 798m), gdzie mamy pierwsza okazję do chwili odpoczynku. Rozcišga się stšd ładny widok, jak również znajdujš się tu niezliczone krzaki borówek.

Kontynuujemy marsz zielonym szlakiem najpierw malowniczą drogą z rozległymi widokami a potem lasem aż na Trzy Kopce (803m). Z Trzech Kopców żółtym juz szlakim żółty szlak schodzimy do Wisły skąd kierujemy się do Wisły Nowa Osada. Tu szukamy (możemy też wcześniej zarezerwować - w internecie znajduje się wiele ofert) noclegu, lub korzystamy w sezonie z pola namiotowego które znajduje się własnie przy drodze do Wisły Nowa Osada.

Info Czas przejścia bez odpoczynku to ok. 4godz. 30min..
Z uwagi na bardzo dobra komunikację w Beskidzie Śląskim oraz łatwość szlaku, tą trasę możemy zaplanować również na jednodniowš wycieczkę. Schodząc do Wisły korzystamy z noclegu lub wracamy autobusem/pociągiem do domu.

Wariant II
Ruszając wcześnie na szlak i chcąc skrucić męczocy dzień drugi polecam kontynuowanie dnia pierwszego aż do schroniska na Stożku gdzie możemy przenocować. Wtedy z Wisły Centrum podążamy szlakiem żółtym żółty szlak aż do schroniska.
W ten sposób wydłużamy marsz pierwszego dnia do ok. 6godz. 30min. a marsz dnia drugiego skracamy do ok. 6godz..

Dzień II - Wisła - Storzek Wielki - Jaworzynka

Na Kiczorach

Dzień drugi to dość długa trasa dla posiadających dobra kondycję. Rozpoczynamy od stromego podejścia czarnym szlakiem czarny szlak z Wisły Nowa Osada II do Wisły Głębce. Dochodzimy do dworca PKP i kontynuujemy nasz marsz zielonym szlakiem zielony szlak. Po kilku minutach schodzimy pod efektownie wyglądający wiadukt kolejowy na szosę. Aż do Wisły Łabajów czeka nas dość monotonny spacer szosą a potem już tylko strome podejście na Wielki Stożek. Tu możemy odpocząc jak również posilic się w schronisku.

Następnie wzdłuż granicy, podążając za czerwonym szlakiem czerwony szlak idziemy na Kiczory gdzie znajduje się jeden z nielicznych w Beskidzie Śląskim ostaniec skalny. Rozciąga się stąd też ładny widok na Stożek. Kontynuujemy szlakiem żółtym zółty szlak idac przez Jasnowice do Jaworzynki Trzycatek. Stąd już tylko kawałek na trójstyk - miejsce gdzie łączą się granice Polski, Czech i Słowacji (szlak zielony zielony szlak).

Wracamy na Trzycatek w okolice kościoła i zmierzamy zielonym szlakiem zielony szlak w stronę Jaworzynki centrum a nastepnie w kierunku Jaworzynki Zapasieki gdzie szukamy noclegu. Znajdują sie tu gospodarstwa agroturystyczne gdzie poza sezonem nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem noclegu - w sezonie lepiej zarezerwować miejsce wcześniej.

Info Czas przejścia bez odpoczynku to ok. 10 godz..
Trasa długa i bardzo urozmaicona. Wskazane jest wcześnie wyruszyć na szlak by mieć dość czasu na odpoczynek. Dla osób słabszych kondycyjnie polecam Wariant II

Dzień III - Jaworzynka - Koniaków - Istebna

Dzień trzeci to spokojniejsza i lżejsza trasa w porównaniu do dnia poprzedniego. Kontynuujemy wczorajszy marsz zielonym szlakiem zielony szlak aż do napotkania rozgałęzienia szlaków w lesie gdzie zmieniamy szlak na niebieski szlak. Po ok.20 min. znów zmieniamy szlak, tym razem na żółty żółty szlak którym dochodzimy do centrum Koniakowa gdzie możemy odpocząć, zjeść obiad, odwiedzić muzeum koronek.

Dalej podążamy żółtym szlakiem żółty szlak aż do napotkania szlaku zielonego zielony szlak - w pobliżu znajduje się Schronisko Szkolne Zaolzianka.
UWAGA! Przebieg szlaku był zmieniany, możemy napotkać stare i nowe oznakowania więc należy uważać by nie pobłądzić
Zielonym szlakiem wzdłuż szosy, przez las podążamy aż do głównej drogi łączącej Istebne z Wisłą. Tam też znajduje się przystanek autobusowy. Autobusem wracamy do Wisły i dalej do domu.

Całą trasa jest bardzo urozmaicona. Poczynając od wędrówki lasem, łąkami, mniej uczęszczanymi odcinkami szlaków (okolice Jasnowic, Jaworzynki)jak i tymi popularnymi (okolice Stożka, Kiczor).

Info Czas przejścia bez odpoczynku trzeciego dnia to ok. 3godz. 30min.. Należy uwzględnić jeszcze czas na odpoczynek, posiłek i ew. zwiedzanie muzeum.
Zdjęcia z tej trasy można zobaczyć w galerii Brenna-Wisła-Jaworzynka-Koniaków-Istebna 2005

Copyright © 2006 - 2017 http://mojegory.com.pl • Strona głównaPolityka prywatnościGaleria zdjęćForumRelacjeKontaktKanał RSS