Jesteś tu: Beskid Śląski / Wycieczki / Jednodniowe / Brenna-Klimczok-BrennaBrenna Centrum - Schronisko na Błatniej - Klimczok - Przełęcz Karkoszczonka - Brenna Bukowa

mapa wycieczki

Nieistniejące już schronisko studęcki

Wycieczkę zaczynamy przy poczcie w Brennej Centrum. Do schroniska na Błatniej najpierw idziemy szlakiem czarnym czarny szlak, by po ok 25 minutach kontynuować wycieczkę szlakiem zielonym zielony szlak. Po drodze mijamy kapliczkę na polanie Szarówka oraz (po kolejnym podejściu) pozostałości po studenckim schronisku, które spłonęło w 1995r., a także obelisk upamiętniający funkcjonariuszy UB i MO, zmarłych w walce z oddziałem NSZ "Bartka" w 1946r. (tablica została zdemontowana).

Podchodząc pod Błatnią mijamy także Ranczo Błatnia z małą hodowlą koni. Można tu za odpowiednią opłatą podziwiać okolice z grzbietu konia. Na Błatniej mamy okazję do odpoczynku, czyli wręcz idealnie, bo po ok. 90 minutach marszu. Powyżej schroniska, na szczycie Błatniej, znajduje się taras widokowy, skąd możemy podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego oraz Pogórze Śląskie.

Dalsza trasa prowadzi szlakiem żółtym żółty szlak przez Trzy Kopce - w czasie podejścia mijamy leśny rezerwat "Stok Szyndzielni" (utworzony w 1953r., by chronic naturalny las bukowy) - na Klimczok. Tu też możemy podziwiać ładną, lecz ograniczoną panoramę na Beskid Mały i Beskid Żywiecki. Niestety sam szczyt nie jest zbyt ciekawy, a i widoki nie rekompensują w pełni brzydoty wieży, która się tam znajduje. Natomiast sama droga na Klimczok jest bardzo ciekawa, z dość sporym podejściem na samym końcu. I tu, po trochę męczącym podejściu, możemy odpocząć. Możemy też po nasyceniu się widokami zejść z Klimczoka i podejść w stronę Magury do schroniska PTTK "Klimczok".

Po zejściu ze szczytu Klimczoka szukamy po prawej stronie czerwonego szlaku czerwony szlak. I tu możemy napotkać kłopoty z jego odnalezieniem. Ścieżka nie jest wyraźnie widoczna i możemy mieć kłopot z dostrzeżeniem znaków na drzewach. Szlakiem tym idziemy aż do Przełęczy Karkoszczonka. Tam znajduje się schronisko "Chata wuja Toma" - bardzo kameralne i idealne na kolejny krótki odpoczynek. Teraz pozostaje nam już tylko zejście żółtym szlakiem żółty szlak do Brennej Bukowa.

ranczo Magura Panoprama ranczo

Trasa jest idealna na całodniową spokojną wycieczkę. Jest na tyle krótka, że można urządzić sobie gdzieś po drodze rodzinny biwak. Jednocześnie miejscami są dość strome podejścia, więc nie należy zaczynać jej zbyt późno, by wystarczyło nam czasu na odpoczynek i spokojny powrót z Brennej Bukowa do centrum.

Info Czas przejścia bez odpoczynku to ok. 4godz. 15min. Planując wycieczkę należy doliczyć jeszcze czas dojścia do poczty i powrotu z Brennej Bukowa oraz ewentualnej przejażdżki konnej.
Zdjęcia z tej trasy można zobaczyć w galerii Brenna 2003

Copyright © 2006 - 2017 http://mojegory.com.pl • Strona głównaPolityka prywatnościGaleria zdjęćForumRelacjeKontaktKanał RSS