Jeste¶ tu: Beskid ¦l±ski / Wycieczki / Jednodniowe / Brenna-Klimczok-BrennaBrenna Centrum - Schronisko na Błatniej - Klimczok - Przełęcz Karkoszczonka - Brenna Bukowa

mapa wycieczki

Nieistniej±ce już schronisko studęcki

Wycieczkę zaczynamy przy poczcie w Brennej Centrum. Do schroniska na Błatniej najpierw idziemy szlakiem czarnym czarny szlak, by po ok 25 minutach kontynuować wycieczkę szlakiem zielonym zielony szlak. Po drodze mijamy kapliczkę na polanie Szarówka oraz (po kolejnym podej¶ciu) pozostało¶ci po studenckim schronisku, które spłonęło w 1995r., a także obelisk upamiętniaj±cy funkcjonariuszy UB i MO, zmarłych w walce z oddziałem NSZ "Bartka" w 1946r. (tablica została zdemontowana).

Podchodz±c pod Błatni± mijamy także Ranczo Błatnia z mał± hodowl± koni. Można tu za odpowiedni± opłat± podziwiać okolice z grzbietu konia. Na Błatniej mamy okazję do odpoczynku, czyli wręcz idealnie, bo po ok. 90 minutach marszu. Powyżej schroniska, na szczycie Błatniej, znajduje się taras widokowy, sk±d możemy podziwiać panoramę Beskidu ¦l±skiego oraz Pogórze ¦l±skie.

Dalsza trasa prowadzi szlakiem żółtym żółty szlak przez Trzy Kopce - w czasie podej¶cia mijamy le¶ny rezerwat "Stok Szyndzielni" (utworzony w 1953r., by chronic naturalny las bukowy) - na Klimczok. Tu też możemy podziwiać ładn±, lecz ograniczon± panoramę na Beskid Mały i Beskid Żywiecki. Niestety sam szczyt nie jest zbyt ciekawy, a i widoki nie rekompensuj± w pełni brzydoty wieży, która się tam znajduje. Natomiast sama droga na Klimczok jest bardzo ciekawa, z do¶ć sporym podej¶ciem na samym końcu. I tu, po trochę męcz±cym podej¶ciu, możemy odpocz±ć. Możemy też po nasyceniu się widokami zej¶ć z Klimczoka i podej¶ć w stronę Magury do schroniska PTTK "Klimczok".

Po zej¶ciu ze szczytu Klimczoka szukamy po prawej stronie czerwonego szlaku czerwony szlak. I tu możemy napotkać kłopoty z jego odnalezieniem. ¦cieżka nie jest wyraĽnie widoczna i możemy mieć kłopot z dostrzeżeniem znaków na drzewach. Szlakiem tym idziemy aż do Przełęczy Karkoszczonka. Tam znajduje się schronisko "Chata wuja Toma" - bardzo kameralne i idealne na kolejny krótki odpoczynek. Teraz pozostaje nam już tylko zej¶cie żółtym szlakiem żółty szlak do Brennej Bukowa.

ranczo Magura Panoprama ranczo

Trasa jest idealna na całodniow± spokojn± wycieczkę. Jest na tyle krótka, że można urz±dzić sobie gdzie¶ po drodze rodzinny biwak. Jednocze¶nie miejscami s± do¶ć strome podej¶cia, więc nie należy zaczynać jej zbyt póĽno, by wystarczyło nam czasu na odpoczynek i spokojny powrót z Brennej Bukowa do centrum.

Info Czas przej¶cia bez odpoczynku to ok. 4godz. 15min. Planuj±c wycieczkę należy doliczyć jeszcze czas doj¶cia do poczty i powrotu z Brennej Bukowa oraz ewentualnej przejażdżki konnej.
Zdjęcia z tej trasy można zobaczyć w galerii Brenna 2003

Copyright © 2006 - 2018 http://mojegory.com.pl Tudum - strony internetoweStrona głównaPolityka prywatno¶ciGaleria zdjęćForumRelacjeKontaktKanał RSS